Evropské svatební tradice a zvyky, nechte se inspirovat pro váš svatební den

28.01.2025
Každá kultura nabízí unikátní tradice, které utváří den nevěsty a ženicha nezapomenutelným. Pojďme se společně v našem článku podívat na některé z nejzajímavějších svatebních zvyků Evropských zemí.

ANGLIE a tradiční dort připravovaný několik měsíců

Významnou součástí anglické svatební hostiny ( dříve nazýváno ,,Wedding breakfast¨  ) je tradiční několikapatrový takzvaný "fruit cake" - bohatý dort plný sušeného ovoce, ořechů a brandy, který se připravoval i několik měsíců předem a pravidelně se "krmil" alkoholem pro rozvinutí chuti. 

Dříve se nejvyšší patro dortu tradičně uchovávalo pro první výročí svatby (díky vysokému obsahu alkoholu a sušených ingrediencí mohl dort vydržet až rok při správném skladování).

anglický svatební dort ,, Fruit cake¨
anglický svatební dort ,, Fruit cake¨

ITALOVÉ ve víru tance Tarantella

Italové věří, že rozbití sklenice nebo talíře na svatbě přináší štěstí - čím více střepů, tím více let šťastného manželství. 

Významným momentem svatby je tradiční tanec Tarantella, který pochází z jižní Itálie (především z regionů Kalábrie, Apulie a Neapole). Tento živý lidový tanec se tradičně tančí v kruhové formaci, přičemž tanečníci jsou oblečeni v tradičních italských lidových krojích - ženy v pestrých dlouhých sukních a bílých blůzách se zástěrami, muži v černých kalhotách, bílých košilích a často s červenými šerpami nebo vestami.

ŠVÉDSKO jako vzor rovnocennosti manželů

Švédské svatby jsou známé svou elegancí a důrazem na rovnoprávnost. Ve Švédsku je běžné, že se pár o svatbě rozhodne společně po vzájemné diskusi, spíše než že by jeden partner překvapivě žádal druhého. Proto si také oba partneři vyměňují zásnubní prsteny (förlovningsring) jako symbol vzájemného závazku a rovnocenného vztahu. Později při svatbě dostávají oba svatební prsteny (vigselring), které se spolu se zásnubními nosí na levé ruce. Tato tradice společných zásnub a dvojích prstenů pro oba partnery existuje ve Švédsku již od začátku 20. století a je součástí širší severské kultury rovnoprávnosti.

NOROVÉ  oslavují s tradičním dortem Kraneskake

V norských svatbách hraje významnou roli bunad - tradiční norský kroj, který je důležitou součástí národního dědictví. ¨Každý region Norska má svůj charakteristický vzor a design bunadu, díky čemuž lze rozpoznat původ rodiny. Tyto kroje se často dědí z generace na generaci a nosí se při významných příležitostech, včetně svateb.

Významným prvkem norské svatební hostiny je tradiční dort Kransekake (v překladu "věncový dort"). Tento působivý dezert se skládá z postupně se zmenšujících kroužků z mandlového těsta, které jsou naskládány do věžovitého tvaru a spojeny bílou polevou. 


v POLSKU novomanžele po obřadu vítají s chlebem a solí

Poprawiny, neboli druhý den svatebních oslav, se tradičně koná den po polské svatbě. Tato tradice pochází z dob, kdy svatby v Polsku byly vícedenními událostmi, přičemž první den byl vyhrazen pro obřad a hostinu a druhý den byl méně formální, uvolněnou oslavou s blízkou polskou rodinou a přáteli.

Zvyk žehnání chleba a soli je rozšířenou tradicí ve slovanských komunitách, která přetrvává i v moderní době. Po svatebním obřadu, když se novomanželé přemístí na svatební hostinu, je tradičně vítají jejich rodiče s podnosem chleba posypaného solí, někdy doprovázeného vínem. Je zvykem, že pár ochutná chléb a sůl jako symbol přijetí požehnání pro prosperující manželství.  

ŘEKOVÉ a jejich tradiční svatební věnečky Stefana

V centru řeckého svatebního obřadu stojí "Stefana" - svatební věnečky spojené bílou stuhou. Tyto korunky symbolizují jednotu páru a jsou nejvýznamnějším symbolem řeckého ortodoxního svatebního obřadu.  

Novomanželé společně pijí víno z jednoho poháru na znamení sdíleného života a třikrát obcházejí oltář, což představuje jejich první společné kroky v manželství.

Každý host dostává "Koufeta" - tradiční bílé mandlové cukrovinky, které se rozdávají v lichém počtu kusů jako symbol nerozdělitelnosti manželství.


ŠPANĚLSKO jako studnice rodinných tradic

Jednou z nejstarších a nejdůležitějších španělských svatebních tradic jsou "arras" - třináct zlatých mincí, které ženich během obřadu předává své nevěstě. Tento zvyk sahá hluboko do historie a symbolizuje ženichův závazek, že se dokáže postarat o svou budoucí rodinu.

Další tradiční součástí španělské svatby jsou květy pomerančovníku, známé jako "azahar". Tyto květy symbolizují štěstí a čistotu. Nevěsta je často nosí ve své svatební kytici nebo jako ozdobu ve vlasech. Podle tradice přinášejí novomanželům štěstí a požehnání do jejich společného života. ¨

"Cortar la corbata" - rituální stříhání ženichovy kravaty. Během svatební hostiny je ženich obklopen svými přáteli, kteří mu uříznou kravatu z krku. Kravata je rozstříhána na malé kousky a vydražena svatebními hosty. Věří se, že vlastnictví kousku ustřižené kravaty přinese štěstí.


na MALTĚ je svatba oslavou celé vesnice či městské čtvrti

Jedním z nejkrásnějších momentů maltské svatby je svatební průvod známý jako "Żejża tal-Mara". Tento průvod vede nevěstu z jejího domova do kostela za doprovodu tradiční maltské hudby. Zvuk kostelních zvonů ("Daqq tat-Tibru") oznamuje začátek svatebního obřadu a svolává komunitu k oslavě. 

Významným svatebním symbolem je "Il-Pulena", tradiční svatební brož nebo šperk, který nevěsta nosí připnutý na šatech. Tento klenot bývá často rodinným dědictvím a předává se z generace na generaci. Šperk je většinou zdobený perlami a drahými kameny, které symbolizují čistotu a trvalost manželského svazku.

Při plánování vlastní svatby se můžete inspirovat tradicemi z celého světa a vytvořit jedinečnou kombinaci, která nejlépe vyjádří vaši osobnost a vztah. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv tradici, nejdůležitější je, aby odrážela vaše hodnoty a přesvědčení. Pamatujte, že není nutné přesně kopírovat cizí zvyky - můžete si je přizpůsobit nebo se jimi pouze inspirovat. Váš svatební den by měl být především oslavou vaší lásky a jedinečného příběhu.

V příštím článku se můžete těšit na svatební zvyky a tradice napříč celým světem.

Nicolle